Легенды пра паходжанне назваў гарадоў
На нашай зямлі не знойдзецца амаль ніводнай геаграфічнай назвы, якая б узнікла выпадкова. Часцей за ўсё гэта звязана з гістарычным мінулым чалавека. Ці не таму так часта, высветліўшы да пэўнага часу незразумелыя нам назвы геаграфічных аб’ектаў, мы лепш пачынаем разумець іх мінулае, асаблівасці жыццядзейнасці людзей, іх звычаі і норавы?

13 снежня ў 4 “А” класе прайшла гадзіна цікавага паведамлення “Легенды пра паходжанне назваў гарадоў”. З захапленнем і цікавасцю вучні ўспрымалі звесткі з народных паданняў, легендаў і даследаванняў вучоных аб паходжанні назваў некаторых беларускіх гарадоў. Рабят зацікавіла гістарычнае мінулае беларускай зямлі. Вучні былі ўражаны тым, што ў назвах сучасных гарадоў шмат чароўнага і таямнічага.

У час мерапрыемства ствараліся ўмовы для выхавання павагі да нашых продкаў – людзей працавітых, руплівых, таленавітых, якія ўзводзілі гарады, развівалі рамяство і гандаль. Гэта абавязвае нас шанаваць у памяці ўсё, што звязана з іх жыццём, каб гэтак жа некалі шанавалі нас будучыя пакаленні.

Легенды пра паходжанне назваў гарадоў

Ж.А.Савіцкая, настаўнік пачатковых класаў