Палац Румянцавых і Паскевічаў - славутасць горада Гомеля
У чарговы “беларускамоўны чацвер”, 16 лістапада бягучага года, вучні старэйшых класаў сярэдняй школы № 11 разам з настаўнікамі беларускай мовы і літаратуры наведалі Палац Румянцавых і Паскевічаў - помнік архітэктуры XVIII-XIX стагоддзяў, славутасць горада Гомеля.

Напярэдадні, 15 лістапада, ў школе прайшоў шэраг мерапрыемстваў, прысвечаных гісторыі і культуры старажытнага беларускага горада Гомеля. На класных гадзінах і пазакласных мерапрыемствах школьнікі 8-11 класаў даведаліся, што Палац Румянцавых і Паскевічаў быў збудаваны ў 1777—1796 гадах вялікім рускім палкаводцам П. А. Румянцавым, якому Гомель быў падораны імператрыцай Кацярынай II «для забавы». Архітэктарам палаца быў, відаць, Іван Староў, які праславіўся будаўніцтвам Таўрычнага палаца, Казанскага сабора і Аляксандра-Неўскай лаўры ў Санкт-Пецярбургу. Палац уяўляе сабою кампактны двухпавярховы будынак на высокім цокалі, завершанае ў цэнтры кубаподабным бельведэрам з вялікім купалам. Вонкавы дэкор палаца быў цалкам выкананы ў стылі ранняга класіцызму. Галоўным упрыгожваннем фасадаў былі порцікі карынфскага ордара - четырохкалонны парадны і шасцікалонны паркавы. Па ўсім перыметры будынка прамавугольныя аконныя праёмы, размешчаныя ў два шэрагі, чаргаваліся з пілястрамі, што надавала палацу велічную манументальнасць.

На высокім першым паверсе размяшчаліся выключна парадныя памяшканні, на другім - жылыя пакоі, а цокальны выкарыстоўваўся для гаспадарчых патрэб і размяшчэння прыслугі.

Пасля смерці Румянцава палац атрымаў у спадчыну яго сын — вядомы дыпламат, дзяржаўны дзеяч і мецэнат Мікалай Румянцаў. У 1826 годзе ён памёр, і палац перайшоў другому сыну П. А. Румянцава - С. П. Румянцаву, які ўжо ў 1828 годзе заклаў замак, а ў 1834 — прадаў дзяржаве. У 1834 годзе палац за 800 тысяч рублёў быў выкуплены вядомым рускім палкаводцам І. Ф. Паскевічам. Пры ім была ажыццёўлена яго рэканструкцыя і разбіты пышны парк. Паскевіч вядомы таксама як уладальнік найбагацейшую калекцыі прадметаў даўніны, карцін, антыкварыяту, значная частка якой захоўвалася ў гомельскім палацы. У наш час у музеі захоўваецца ўсяго каля 300 прадметаў калекцыі Паскевіча. Сярод іх - палотны Я. Сухадольскага, І. Крамскога, В. Машкова, М. Залескага, скульптурныя творы Б. Тарвальдсена, А. Кановы, бронзавыя гадзіннікі і кандэлябры.

У 1842—1922 гадах на тэрасе парку палаца знаходзіўся помнік князю Юзафу Панятоўскаму працы Бертыля Тарвальдсена, які прызначаўся для Варшавы і вывезены Паскевічам з крэпасці Модлін. У 1921 годзе пасля Рыжскага мірнага дагавора, які прадугледжваў вяртанне Польшчы культурных каштоўнасцяў, вывезеных з яе пасля 1772 года, помнік быў вернуты ў Варшаву.

Апошнія ўладальнікі маёнтка - сын фельдмаршала Фядор Паскевіч і яго жонка Ірына. Пасля рэвалюцыі палац быў канфіскаваны і яго калекцыі сталі асновай створанага ў 1919 годзе Гомельскага абласнога краязнаўчага музея, а Ірына Паскевіч была пераселена ў невялікую кватэру.

Палац Румянцавых і Паскевічаў - славутасць горада Гомеля

Двужыльная А.В., настаўнік беларускай мовы і літаратуры
скачать dle 10.4 отдых на озере Яровое