Слуцк і слуцкія паясы
28 снежня бягучага года “беларускамоўны чацвер” быў прысвечаны чарговаму “віртуальнаму” падарожжу па гістарычных і культурных цэнтрах нашай краіны. На гэты раз вандроўнікамі сталі выхаванцы школьнага лагера “Юны патрыёт”. Дзеці “наведалі” горад Слуцк і “пабачылі” старажытны помнік беларускага мастацтва – слуцкі пояс.

Класічны слуцкі пояс – гэта раскошная доўгая (до 3,5-4 м) тканіна шырынёй 35-40 см, якую, складваючы ўдвая або скручваючы, павязвалі паверх шляхецкага адзення (кунтуша). Шыкоўны аксесуар мог быць адна-, двух-, трох-, чатырохбаковым. Кожны з бакоў выкарыстоўваўся ў залежнасці ад каларыту адзення і сітуацыі. Напрыклад, на свята пояс павязвалі наверх залатой, чырвонай часткай; у жалобу выкарыстоўваўся чорны бок; у паўсядзённым жыцці – зялёны і шэры. Па кампазіцыі слуцкі пояс падзелены на тры часткі: два прамавугольныя канцы і асноўная частка ("сярэднік"). На "канцах" ткалі ўзоры кветак, пераплеценых сцяблін з лістамі, галінак дрэва, медальёны разнастайнай формы. Асноўная частка складалася з папярочных аднатонных палос або палос з арнаментам. Часам тут з’яўляўся "лускавы" (падобны на рыбіну луску) малюнак або ўзор "у гарошак". Уздоўж бакоў пояса – вузкі бардзюр з раслінным арнаментам. Канцы таксама завяршае паласа з арнаментам і махры.

Слуцкі пояс ткалі з натуральных шаўковых нітак: звычайных і абкручаных вельмі тонкім залатым або сярэбраным дротам. Такі каштоўны аксесуар называўся "літым", бо пасля пракатвання крыху шурпатага пояса цераз спецыяльны вал з’яўляліся незвычайная гладкасць і раскошны бляск.
На кожным поясе слуцкія майстры ставілі асаблівыя меткі: у час Рэчы Паспалітай – на лацініцы, пазней на кірыліцы: "SLUCK", "SLUCIAE", "SLUCIAE FECIT", "MEFECIT SLUCIAE" ("Мяне зрабіў Слуцк"), "ВЪ ГРАДЪ СЛУЦКЪ"…

Падарожжа адбылося імклівым, але захапляльным і відовішчным. Вучні чакаюць наступнага чацвярга. Наперадзе знаёмства з адным з самых цікавых святаў беларускай абрадавай паэзіяй – калядамі.

Слуцк і слуцкія паясы

Салавей А.Ф., начальнік лагера “Юны патрыёт”

скачать dle 10.4 отдых на озере Яровое