Песня - душа народа

___Беларускі народ па праву можа ганарыцца сваёй багатай спадчынай, дзе ярка адлюстраваліся яго высакародныя ідэалы, прага да плённай працы, маральная чысціня душы, любоў да свайго роднага краю і ўсё тое лепшае, чым і для чаго жыве чалавек. Асабліва гэта тычыцца народнай песні. Нездарма кажуць, што “ песня - душа народа”. І гэта сапраўды так. Вясёлыя і сумныя, лірычныя і жартоўныя, абрадавыя і пазаабрадавыя, заўсёды мілагучныя, поўныя вялікага хараства і шчырасці, беларускія песні – гэта велізарная найкаштоўнейшая энцыклапедыя жыцця нашага народа.

___Менавіта таму незвычайна пранікнёна прайшоў урок у 6 “Б” класе, прысвечаны беларускім народным песням. Вучні з вялікім задавальненнем слухалі песні і самі спявалі іх.У час працы на ўроку яны знаёміліся з песнямі, якія спявалі нашы продкі ў час каляндарных і сямейных абрадаў, у час працы і адпачынку, з любой нагоды і проста «для душы». Нашы продкі віталі песняй і надыход вясны, і з’яўленне на свет новага чалавека, дзякавалі маці-зямлі за добры ў раджай скардзіліся, выказвалі свае мары, надзеі, пажаданні. Вучні адкрывалі новыя рысы беларускага фальклору, уяўлялі сабе традыцыі народа, таму што традыцыі – гэта сацыяльная і культурная спадчына, якая перадаецца ад пакалення да пакалення і захоўваецца на працягу доўгага часу.

Песня - душа народа

Двужыльная А.В.,
настаўнік беларускай мовы і літаратуры
скачать dle 10.4 отдых на озере Яровое